Predajne
Aktuality
Vyrobte
si
originálnu
veľkonočnú
výzdobu

Vyrobte si originálnu veľkonočnú výzdobu

Veľká nocVeľká noc sa v našej kultúre považuje za druhý najvýznamnejší sviatok. Má dlhú tradíciu, spája sa s príchodom jari a je sprevádzaná mnohými zvykmi.

Vedeli ste, že...

 

  • predveľkonočné obdobie začínalo na Popolcovú stredu štyridsaťdňovým pôstom. Veriaci sa počas tohto obdobia modlili, snažili sa očistiť svoju dušu a predovšetkým sa postili.
  • na druhú pôstnu nedeľu pred Veľkou nocou dievčatá a chlapci vynášali slamenú figurínu Moreny - bohyne smrti. Tento rituál symbolizoval odchod zimy, chorôb, smrti aj zlých síl, ktoré zadržiavali príchod jari a zelene.
  • na Zelený Štvrtok bolo hlavné jedlo dňa zelené. Nebol to však špenát, ako je tomu dnes. Ľudia konzumovali prívarky z mladej žihľavy, šťavela alebo púpavových listov.
  • významným symbolom jari a Veľkej noci boli vetvičky a prútiky stromov, ktoré boli v rozpuku. Na Kvetnú nedeľu sa v kostoloch svätili a následne boli súčasťou veľkonočnej výzdoby.
  • kraslice - zdobené vajíčka dávali nielen dievčatá chlapcom, ale aj vydaté ženy malým deťom v rodine (napr. krstniatkam) alebo rodiny svojim zosnulým na hroby.

Veľkonočná výzdoba zvyčajne obsahuje prvky jari - bahniatka, vetvičky zlatého dažďa, zdobené vajíčka, podobizne zvieratiek, ako sú kuriatka, zajačiky či barančeky. My sme pre vás pripravili jednoduchý návod na zdobené vajíčka, ktorý hravo zvládnete vy aj vaše deti. Výsledkom sú originálne veľkonočné vajíčka, ktoré oživia každý priestor.

Na výrobu veľkonočných vajíčok budete potrebovať

 

Postup je nasledovný

 

  1. Veľká nocNa vaj