Daffer.sk

Menu

Môj účet

Predajne
Aktuality
Školské
potreby
pre
prvákov

Školské potreby pre prvákov

Ako vybrať správne školské pomôcky pre budúceho prváka? So zápisom do škôl prichádza neľahká úloha pre každého rodiča - nákup školských potrieb. Nie vždy je jednoduché vybrať si správne školské potreby, a preto ponúkame pár užitočných rád, na ktoré pri kúpe školských pomôcok pre budúcich prvákov určite nezabudnite.

Peračník

Peračník

 

Najlepšou voľbou pre budúcich prvákov sú krídlové peračníky. Vďaka krídlovému peračníku bude mať dieťa poriadok v školských pomôckach a ľahko nájde to, čo potrebuje.

Puzdrové peračníky nie sú pre prvákov vhodné, pretože sú pre deti neprehľadné. Veľkou výhodou krídlových peračníkov je, že si môžete zvoliť, či uprednostníte peračník plný alebo prázdny. Čo nesmie chýbať v peračníku budúceho prváka si môžete prečítať TU.

Zošity

Zošity

 

Prváci používajú zošity, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre začiatky písania, počítania a prvé ťahy. Riadky sú širšie ako v klasických zošitoch, obsahujú pomocné linajky a menší počet strán. Každý zošit má číselné označenie. Pre prvákov sú najvhodnejšie zošity formátu A5 s označením: 510, 511, 512, 513 a 5110.

Každý prvák však potrebuje aspoň jeden veľký čistý zošit formátu A4 (označenie 420, 440 a 460) a malý linajkový slovník (označenie 624 a 644).

Ceruzka
NÁŠ TIP
Zápisník úloh - pomôcka školákov, vďaka ktorej sú všetky úlohy a dôležité oznamy na jednom mieste. Zápisník je v slovníkovom formáte A6, takže nezaberie v školskej taške skoro žiadne miesto.

Dosky

Školské dosky

 

Zošity s pokrčenými rožkami, obliatymi alebo mastnými fľakmi? To je hrôza pre každého rodiča. Nezabudnite preto na školské dosky, ktoré ochránia zošity pred poškodením.

Box na desiatu a fľaška

 

Boxy na desiatu sú užitočným pomocníkom, ktorý vám umožní zabaliť desiatu a ovocie prakticky a jednoducho. Pri výbere fľašky nezabudnite na bezpečnostné uzatváranie, vďaka ktorému sa obsah fľaše nerozleje.

Výtvarná výchova

 

Pri kúpe pomôcok na výtvarnú výchovu určite nezabudnite na:

 • Výtvarná výchovazásterku - je len na vás či uprednostníte s rukávmi alebo bez, bavlnenú alebo PVC. Dôležité je, aby malo dieťa chránené oblečenie.
 • obrus - jednofarebný alebo potlačený. Nezáleží na tom, aký druh alebo farbu si vyberiete. Dôležité je, aby školská lavica bola zakrytá.
 • misku alebo pohárik na vodu - najlepšou možnosťou je uzatvárateľný pohárik, ktorý sa ani pri prevrátení nerozleje.
 • štetce - ploché aj okrúhle. Prváci využívajú najmä štetce č. 6, 8 a 10. Môžete ich kúpiť samostatne alebo siahnuť po sade.
 • voskovky - keď sa deti učia maľovať, vo veľkej miere využívajú voskovky. Ideálne sú preto 12 kusové balenia, ktoré obsahujú všetky potrebné farby.
 • plastelínu - plastelína je veľmi obľúbenou a často využívanou pomôckou na výtvarnej výchove. Siahnite preto radšej po väčšom, napríklad 10 kusovom balení.
 • výkresy - klasické biele, formát A3 aj A4.
 • farebné papiere - ideálna je 8 alebo 20 kusová sada.
 • lepidlo - tyčinkové alebo tekuté. Pre prváčikov je vhodnejšie tyčinkové, pretože dieťa sa od neho neušpiní.
 • vodové farby - veľmi obľúbené sú Anilinky. Pri vodových farbách je lepšie siahnuť po kvalitných vodových farbách, ktoré majú žiarivejšie a sýtejšie farby.
 • temperové farby - najčastejšie sú v sadách po 6 alebo 12 kusov.
 • náčrtník - formát A4. Niektoré školy môžu vyžadovať aj menší formát A5 alebo naopak väčší formát A3, najpoužívanejšie sú však náčrtníky vo veľkosti A4.

Pomôcky môžu mať deti uložené v samostatnej škatuli (napríklad od topánok) alebo v kufríku. Detské kufríky sú oproti klasickým škatuliam oveľa lepšie, pretože sú ľahké, prenosné a majú zapínanie, ktoré udrží všetky pomôcky vo vnútri.

NÁŠ TIP
NÁŠ TIP
Vynikajúcou pomôckou pre predškolákov, ale aj prvákov sú cvičné zošity a knihy aktivít. Sú nielen náučnou, ale aj zábavnou formou, ako pripraviť dieťa do školy.

Školské tašky

Hygienické potreby

 

Niektoré školy vyžadujú, aby mal každý prvák svoje vlastné vrecúško s hygienickými potrebami. Dôležité je, aby vrecúško obsahovalo:

Školská taška

 

Výber školskej tašky pre prváčika je jednou z najdôležitejších úloh, na ktorú vplýva množstvo faktorov. Výberu školskej tašky sa preto budeme venujeme v tomto článku TU.

Aké školské potreby odporúča Vaša škola?

 

Aktuálny zoznam pomôcok, ktoré odporučili triedni učitelia jednotlivých škôl, si môžete preveriť aj v našej službe Skvelko. Služba Skvelko je miesto, kde sa nachádzajú zoznamy odporúčaných pomôcok slovenských škôl, ktoré nám uvedené zoznamy poskytli alebo ich majú zverejnené na svojich stránkach. Pred nákupom si overte, či aj vaša škola neposkytuje takýto zoznam. Stačí, keď kliknete sem a zistíte, aké školské pomôcky odporúča vaša škola. Máte možnosť si tento odporúčaný zoznam objednať na pár klikov priamo v našom internetovom obchode.

Zoznamy pomôcok Skvelko