Daffer.sk

Menu

Môj účet

Predajne
Aktuality
Ako
vybrať
nožnice?

Ako vybrať nožnice?

NožniceNožnice sú neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti, pracovne, kancelárie či triedy. Sú výborným pracovným a kreatívnym pomocníkom. 

Vedeli ste, že...

 

  • Prvé nožnice boli vynájdené už okolo roku 1500 pred n.l. v starovekom Egypte. Ich prvoradým účelom nebolo strihanie látky, ale strihanie oviec.
  • Moderné otočné nožnice začali vyrábať už okolo roku 100 pred n.l. Rimania. Sériová výroba nožníc z liatej ocele však bola spustená oveľa neskôr, v roku 1761, v Londýne.
  • Prvé nožnice s plastovou rúčkou mali oranžovú farbu a boli vyrobené vo Fínsku v roku 1967 omylom. V pláne bolo vyrobiť zelené, čierne a červené rúčky. Strojník si pri výrobe nevšimol, že v zásobníku má oranžovú farbu a svoj omyl si všimol až po dokončení. Následne boli vyrobené aj zvyšné farebné prevedenia, no najväčší záujem zaznamenali práve oranžové nožnice.

Dnes je ponuka nožníc skutočne bohatá nielen na dizajn, ale aj na účel a vyznať sa v tom, ktoré sú pre vás alebo vaše deti tie správne, môže byť celkom tvrdý oriešok. My vás svetom nožníc  s radosťou prevedieme.

Nožnice pre najmenších

 

NožniceEšte stále pretrváva názor, že nožnice nepatria do rúk malých detí, pretože sú ostré a dieťa si môže ľahko ublížiť. Na druhej strane je práca s nožnicami pre deti výborným tréningom presnosti a koordinácie oboch rúk, ako aj koordinácie rúk a očí. Deti si zároveň posilňujú jemné svaly dlane a prstov a zlepšujú grafomotoriku (rozvíjanie motorických činností, ktoré sa podieľajú na písaní). Preto by bolo škoda nerozvíjať túto zručnosť už v nižšom veku a čakať, kým dieťa začne navštevovať školu.

Naučiť sa strihať však nie je vždy jednoduché. Niektoré deti sa naučia strihať samy, iným treba pomôcť. Ak totiž dieťa nebude držať nožnice v rukách správne, bude trpieť ruka a výsledok práce bude pôsobiť neesteticky. Závisí teda aj od prístupu rodiča.

NÁŠ TIP
NÁŠ TIP - S akými nožnicami začať?
Výbornou voľbou sú plastové detské nožnice, ktoré sú vhodné na prvé pokusy so strihaním. Napriek plastovému materiálu sú dostatočne ostré na to, aby prestrihli papier, no zároveň sú pre vašu ratolesť bezpečné. V našom e-shope nájdete niekoľko typov nožníc, vďaka ktorým sa vaše dieťa bezpečne naučí pracovať s nožnicami.

Nožnice pre deti v predškolskom veku od 3 do 6 rokov

 

Ak už vaše dieťa ovláda prácu s plastovými nožničkami, ďalšou voľbou sú nožnice s poistkou. Tieto nožnice už nie sú celé plastové. Majú nerezovú čepeľ a zaoblený hrot pre bezpečnú prácu. Sú prispôsobené sile dieťaťa v predškolskom veku - ľahko sa otvárajú.

Aké parametre majú nožnice pre prvákov?

 

  • krátka čepeľ, ktorá zabezpečí ľahšiu koordináciu, vďaka čomu dieťa dokáže strihať presnejšie
  • kratšia dĺžka nožníc - 13,5 cm 
  • zaoblený hrot čepele pre bezpečnú manipuláciu
  • úchopy sú ergonomicky tvarované - dobre sa držia a pri dlhšom strihaní netlačia prsty
  • výber dominantnej ruky - pravák alebo ľavák

NožniceTyp nožníc často určuje aj triedny učiteľ v rámci zoznamu školských pomôcok a potrieb. Na našej stránke www.daffer.sk nájdete Skvelka - zoznam školských pomôcok  pre jednotlivé triedy, kde sa môžete inšpirovať, aké pomôcky odporúčajú učitelia po celom Slovensku pre jednotlivé ročníky.

Kreatívne strihanie

 

Okrem klasických nožníc sú výbornou voľbou pre kreatívne tvorenie detí ozdobné nožnice cik-cak, ktoré sú vďaka vlnitým čepeliam vhodné na vystrihovanie rôznych nepravidelných tvarov a dekorácií z papiera. Kreatívne nožnice majú zaoblený hrot a čepeľ pokrytú plastom, takže sú absolútne bezpečné aj pre menších tvorcov.

Kancelárske potreby - nožnice a orezávače

 

V Dafferi myslíme na všetkých. V našej ponuke si nájdu svoje nielen deti a školáci, ale aj kancelárie. Na precízne rovné strihanie môžete zvoliť klasické celokovové nožnice, ktoré majú dlhšie ostrie. Pre bezpečné a pohodlné strihanie odporúčame nožnice s ergonomickým úchopom  a pogumovanou vnútornou časťou rukoväte, ktoré vás nebudú otláčať ani po dlhšej práci. Výborným pomocníkom v kancelárii či v sklade sú aj orezávacie nože. Slúžia na rýchle otváranie a orezávanie kartónov a krabíc.

Kompletnú ponuku detských, školských, kancelárskych nožníc a orezávacích nožov nájdete v našom e-shope v kategórii Nožnice, orezávače.