Daffer.sk

Menu

Môj účet

Predajne
Aktuality
Ako
vybrať
správnu
ceruzku?

Ako vybrať správnu ceruzku?

Ceruzka je jednoduchý a tradičný nástroj na písanie, ktorý sa využíva po celom svete. Je skvelá na kreslenie, písanie poznámok alebo riešenie úloh. Orientovať sa v dnešnej širokej ponuke ceruziek, môže byť celkom náročné. Čítajte ďalej, aby ste zistili, ako nájsť tú ideálnu ceruzku pre vás alebo vaše dieťa.

Vedeli ste, že...

 

CeruzkaPrvá ceruzka, ako ju poznáme dnes, mala zaujímavý historický vývoj. História ceruzky sa začala písať asi pred 300 rokmi, keď sa namiesto olova začal používať nový minerál, grafit.

 • Objav grafitu: V Anglicku, v oblasti okolo mesta Keswick boli v 16. storočí objavené ložiská grafitu. Na začiatku bol grafit nesprávne považovaný za olovo a dokonca bol nazývaný "čierny olovnatý rudník."
 • Použitie grafitu: Postupne sa začal tento grafit používať na písanie. Pôvodne sa grafitové tyčinky obaľovali v plátne alebo šnúrke, aby boli pohodlné na držanie.
 • Drevené obaly: Neskôr bola grafitová ruda vkladaná do dreva, čím sa vytvorili prvé drevené ceruzky. Tento dizajn bol praktickejší a stal sa predchodcom dnešných ceruziek.
 • Názov "Ceruzka": Slovo "Ceruzka" pochádza z talianskeho slova "ceruza", čo znamená ceruzový kameň. Tento názov sa začal používať pre drevené ceruzky.

V priebehu času sa ceruzky stále vylepšovali. Neskôr bol vynájdený mechanizmus na posúvanie grafitu dopredu (mechanická ceruzka), a tiež sa pridala guma na mazanie na konci. Dnes sú ceruzky bežným nástrojom na písanie a kreslenie po celom svete, ich históriou a vývojom sa môžeme inšpirovať, ako sa jednoduchý nástroj stal tak dôležitým pre komunikáciu a tvorivosť.

Vyznáte sa v označení ceruziek?

 

CeruzkaPri nákupe ceruziek ste sa určite stretli s ich rôznym označením, ktoré nás informuje o ich vlastnostiach. Pri výbere ceruzky je potrebné tomuto označeniu porozumieť. Existujú rôzne typy ceruziek: tvrdé, stredné a mäkké. Tvrdosť tuhy určuje podiel grafitu a ílu. Čím viac je ílu primiešaného, tým je tuha tvrdšia.

Tvrdšie ceruzky sú vhodné na rysovanie a vytváranie presných línií. Využívajú sa nielen na rysovanie v škole, ale aj technické výkresy. Špeciálne ceruzky na rysovanie musia byť stredne tvrdé až tvrdé. Nesmieme na ne tlačiť, lebo vytvárajú na papieri ryhy, a tie sa veľmi ťažko gumujú.

Mäkšie ceruzky sú vhodné na kreslenie pre deti, vyhľadávajú ich umelci pre možnosť lepšieho tieňovania a zvýraznenia častí obrázkov. Umelecké ceruzky sa ľahko kĺžu po papieri a poskytujú väčšiu voľnosť pri pohyboch rukou. Na tieto ceruzky netreba tlačiť, aj jemný dotyk nechá na papieri silnú čiernu čiaru.

Na označenie tvrdosti ceruziek sa používa európske a americké označenie. Európsky systém označenia tvrdosti ceruziek používa číslice od 1 do 9 spojené s písmenami H, B a F, pričom význam písmen je nasledovný:

 • H (z anglického slova Hard) znamená tvrdý
 • B (z anglického slova Black) znamená čierny
 • F (z anglického slova Firm) v preklade znamená pevný

Označenie 9B patrí čistému prírodnému grafitu, najmäkšia tuha je 8B. Najvyššiu tvrdosť má ceruzka 10H. Ceruzky značené HB a F patria medzi najviac predávané a majú strednú tvrdosť.

V obchodoch je rozšírené rozlišovanie tvrdosti ceruziek podľa čísel 1 (tvrdosť B), 2 (tvrdosť HB) a 3 (tvrdosť H), ide o tri najpoužívanejšie tuhy pre školákov. Jednotka a dvojka sú určené na písanie a kreslenie, trojka je vhodná na rysovanie.

Výber ceruzky pre prváka je dôležitý

 

CeruzkaNaučiť sa písať je ťažká úloha, ktorá sa dá zvládnuť oveľa ľahšie, ak si vyberiete správne pomôcky na písanie. Prvé týždne deti nepoužívajú perá, ale učia sa písať ceruzkami, a preto musia byť školské ceruzky kvalitné. Pri výbere ceruzky sú najlepšou voľbou:

 • trojhranné - vďaka trojhrannému tvaru sa deti naučia ceruzky správne držať. Písanie je ľahšie, pohodlnejšie, uvoľnenejšie.
 • s tvrdosťou HB - pre prvákov sú najvhodnejšie ceruzky s tvrdosťou HB alebo číslom 2. Je to označenie pre strednú tvrdosť ceruziek.

Typy ceruziek často určuje aj triedny učiteľ v rámci zoznamu školských pomôcok a potrieb. Na našej stránke nájdete Skvelka - zoznam školských pomôcok pre jednotlivé triedy, kde sa môžete inšpirovať, aké pomôcky odporúčajú učitelia po celom Slovensku pre jednotlivé ročníky.

Starostlivosť o ceruzku

 

CeruzkaCeruzka nám môže dobre slúžiť, iba pokiaľ sa o ňu dobre staráme. Starať sa o ceruzku môže znieť ako jednoduchá vec, ale s niektorými správnymi krokmi môžeme predĺžiť jej životnosť a udržať ju dlho v dobrej kondícii. Tu je niekoľko tipov, ako sa správne starať o ceruzku:

 1. Uchovávajte ceruzku na správnom mieste:
  Uchovávajte ceruzku v puzdre alebo pevnom peračníku, aby ste ju chránili pred poškodením.
 2. Pravidelne ceruzku strúhajte:
  Ceruzku je dobré pravidelne strúhať, aby ste udržali ostrý hrot. Použite kvalitné strúhadlo na ceruzky a strúhajte ich opatrne, aby ste nezlomili hrot.
 3. Dbajte na správnu teplotu a vlhkosť:
  Ceruzky by mali byť uchovávané pri miernom teple a vlhkosti. Extrémne teploty a vlhkosť môžu ovplyvniť kvalitu ceruzky.
 4. Udržujte ceruzku čistú:
  Ak sa na ceruzke objaví nečistota, očistite ju jemne vlhkou handričkou. Neodporúčame ponárať ceruzky do vody.

Kompletnú ponuku ceruziek pre školské, umelecké alebo špeciálne potreby nájdete v našom e-shope v kategórii Ceruzky.

NÁŠ TIP
NÁŠ TIP
Vynikajúcou voľbou pre školákov sú strúhadlá so zásobníkom na strúhaný odpad. Žiaci si môžu ostrúhať ceruzky aj počas hodiny a priamo nad zošitom.

Ponuka ceruziek